31 stycznia 2015

Koło wartości, życia, tożsamości

iStock_000022814254_Large

Jeżeli czujesz, że twoje życie „kuleje”, że są obszary w życiu, które nie przynoszą ci zadowolenia, a może są takie, które zdominowały twoją egzystencję?  Może coś cię uwiera, ale nie wiesz co?  Może poszukujesz siebie i jesteś na początku drogi?  Nie wiesz co jest dla ciebie ważne? Jeżeli uważasz, że brak ci balansu, to  koło wartości może cię zainteresować. 

„Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki.

Krystyna Siesicka – „Zapałka na zakręcie”

Samoświadomość to szczepionka na przypadki.

Wiele religii, filozofii uważa, że szczęśliwe życie to takie, które jest zgodne z wyznawanymi wartościami, które pozostają w stanie równowagi. Dlatego tak istotne jest, aby przyjrzeć się swoim wartościom i znaleźć tę najważniejszą – wartość serca. Pierwszym krokiem na tej drodze może być stworzenie własnego koła wartości.

Jak je wykonać?

Spośród wartości wybierasz około 8,  które są dla ciebie ważne. Przypisujesz im wartość, od 1-10, zgodnie z tym jak czujesz, w jakim stopniu te wartości są realizowane w twoim życiu. Następnie rysujesz koło, dzielisz je na 8 części, w każdą wpisujesz wybraną przez siebie wartość.  Zaznaczasz graficznie w ilu procentach  realizujesz ją w swoim życiu.

Przykładowe wartości to: miłość , wiara, zdrowie, spokój, wdzięczność, harmonia, niezależność, sukces, rozwój osobisty, bezpieczeństwo, spokój, rodzina, ryzyko.

Np. Najważniejsza jest dla ciebie miłość, ale czujesz że w swoim życiu realizujesz tę wartość w 50%, więc zaznaczasz do połowy daną część koła. Tak robisz z każdą częścią. Tak powstanie twoje koło życia. Jeżeli twoje życie jest idealne to każda wartość  osiągnie w kole 100% . Ideały jednak zdarzają się niezwykle rzadko. Może się zdarzyć tak, że koło będzie równe, ale przypisane poszczególnym wartościom procenty będą na niskim poziomie np. 30%, co może świadczyć o twoich małych oczekiwaniach wobec życia.

Przyglądając się swojemu kołu przychodzą ci do głowy refleksje, które warto zapisać. Często ta pierwsza myśl ma największą wartość dla procesu zmiany. Spójrz na swoje koło, zobacz czy jest ono w równowadze? Na krzywym kole trudno jechać. Uświadamiając sobie które, obszary niedomagają robisz wielki krok ku zmianie. To od ciebie zależy w którym miejscu koła przystawisz dźwignię, aby je wyprostować

Dalej można stawiać kolejne pytania.

– który obszar wymaga największej zmiany. Jak sądzisz dlaczego?

– co zyskasz dokonując zmiany w tym konkretnym obszarze?

– co się stanie jeżeli nic nie zmienisz?

Zalety koła wartości

– jest prostym narzędziem, można stosować je w trakcie sesji lub samodzielnie przez klienta w tzw. selfcoachingu.

– może być bazą do stworzenia  koła  służącego do badania innych obszarów życia. Może być koło

  • Relacji
  • Życia zawodowego
  • Rozrywki/relaksu

– pomaga wyznaczać cel, kierunek zmian

– ujawnia prawdziwy, często nieuświadomiony problem klienta

Kiedy pierwszy raz kiedy wykonałam swoje koło, było mocno zdezelowane. Na tamten moment wiele czasu poświęcałam rodzinie a zbyt mało rozwojowi osobistemu, pracy, dlatego odczuwałam pustkę i brak równowagi. Dziś moje koło wygląda zupełnie inaczej. Wciąż pracuję nad tym aby wyznawane przeze mnie wartości realizowały się w moim życiu w  100%.

Wymagania wobec coacha.

Coach stosując to narzędzie powinien stać nieco z boku i być jedynie wsparciem dla swojego klienta w jego odkryciach. Musi oczywiście znać instrukcję, aby móc wytłumaczyć klientowi o co chodzi w tym ćwiczeniu i jak je technicznie wykonać. Powinien być w tu i teraz z klientem I w razie potrzeby służyć pomocą, zadawać pytania.

Wymagania wobec klienta.

Klienci zwykle chętnie wykonują to ćwiczenie, czasem mają problem z nazwaniem wartości, dlatego coach powinien w takich momentach służyć pomocą.

Koło wartości najczęściej wykonuje się na samym początku procesu coachingowego. Warto jednak robić je także w trakcie i na końcu, ponieważ jest ono takim papierkiem lakmusowym  zachodzących zmian. Porównując koło z początku procesu i z końca można wyraźnie zobaczyć czy zaszła zmiana i jak duża.

Beata Machnikowska

Zrzut ekranu 2015-01-31 o 00.24.35