„Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane”.
Carlos Ruiz Zafón
The Work
To kolejne narzędzie coachingowe przynoszące niesamowite efekty w bardzo krótkim czasie. Służy do zmiany przekonań i punktu odniesienia. Dzięki tej metodzie jesteś wstanie bardzo szybko pozbyć się uporczywych myśli, negatywnych emocji, niezależnie czy dotyczą one ciebie, kogoś innego, przeszłości czy przyszłości.
Metoda to przypomina grę prawda czy fałsz. Na bazie kilku pytań zdajesz sobie sprawę z problemu, ustosunkowujesz się do niego, sprawdzasz jego moc i działanie, a następnie kwestionujesz i zaprzeczasz. Bowiem dopiero kiedy uświadamiasz sobie jego istotę, uwarunkowania oraz negatywny wpływ na swoje życie, widzisz sens zmiany i wyjście z impasu. Wtedy to na bazie starego, tworzysz nową myśl lub jej jakoś. Co sprawia, że czujesz jakby kamień spadł ci z serca.
Twórcą tej metody jest Byron Katie, która w wieku trzydziestu lat zaczęła borykać się z głęboką depresją. Ten stan trwał przez dziesięć lat, aż do momentu, gdy pewnego ranka Byron doznała olśnienia. „Odkryłam, że kiedy wierzyłam swoim myślom, cierpiałam, a kiedy im nie wierzyłam, nie cierpiałam, i że to samo dotyczy wszystkich. Wolność jest właśnie taka prosta. Odkryłam, że cierpnie jest wyborem. Odkryłam w sobie radość , która nigdy nie zniknęła, nawet na chwilę. Ta radość jest w każdym zawsze.” (cyt. z książki „Radość każdego dnia”) Od tej pory zaczęła kwestionować każdą myśl, która pojawiła się w jej głowie.
Dzieje się tak, że wierzymy w swoje myśli i dajemy im podłoże. Nawet nie sądzimy lub po prostu nie wiemy, że możemy je zmieniać w każdej chwili. Dlatego też to nie rzeczywistość stanowi problem tylko problemem jest to, co my o niej myślimy, jak ją interpretujemy, jak na nią reagujemy. A póki w coś wierzymy to jest to naszą prawdą. Najprawdziwszą i jedyną. Jednak tylko naszą. Bo wierzymy sobie i swoim myślom, które poza umysłem nie istnieją. Aczkolwiek identyfikując się z nimi wprowadzamy je w życia. I takie mamy życie, jakiej jakości mamy myśli. Natomiast wolność daje świadomość siebie, swoich myśli poprzez akceptację ich i zrozumienie. Tylko wtedy możemy być szczęśliwi, kiedy sami przestaniemy się unieszczęśliwiać poprzez nie. Najprościej mówiąc, kiedy nadamy im odpowiedni kierunek i nową jakość. My je generujemy, kreujemy, wierzymy im, karmimy, magazynujemy bądź po prostu odrzucamy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni.
The Work podzielone jest na następujące etapy.
Pierwsza część nosi miano „Oceń swojego sąsiada”. Pracujesz na niej, kiedy to rzecz dotyczy ciebie lub jakieś osoby. W innym przypadku ją omijasz. Pamiętaj, aby tutaj zachowywać się w sposób jak najbardziej ocenny. Nie usprawiedliwiać nikogo. Wyrażać w pełni swoje emocje, opinie. Bądź surowy.
- Kto cię denerwuje, wprowadza w zamieszanie i dlaczego? Co jest w nich takiego, czego nie lubisz? Wkurza mnie partnerka, bo ciągle się czepia, że robię coś źle i uważa, że powinienem robić tak jak ona chce. Ona zawsze wie najlepiej.
- Jak chcesz, aby się zmienili? Co chcesz, aby zrobili? Chcę, aby dała mi spokój, bo nie mogę już tego wytrzymać.
- Czym jest to, czego powinni/nie powinni robić, myśleć, być czy czuć? Jaką radę byś dał? Chciałbym, aby widziała mnie w tym wszystkim i to, że mnie rani.
- Czy potrzebujesz czegokolwiek od nich? Co oni muszą zrobić, abyś był/była szczęśliwa? Nie oczekuję Bóg wie czego, tylko zrozumienia, że się staram.
- Co o nich myślisz? Sporządź listę. Uważam, że moja dziewczyna jest egoistyczna, demotywująca, wredna, nieustępliwa, denerwująca…
- Czym jest to, czego nie chcesz znowu doświadczyć z tą osobą? Nie chcę doświadczyć upokorzenia przed innymi.
Teraz w części drugiej sprawdź zasadność pierwszego stwierdzenia z pytania nr 1 (potem kolejne) poprzez pytania:
- Czy to prawda? Daj sobie tu wystarczająco dużo czasu czekając na odpowiedź, jeśli nie pojawi się od razu.
- Czy możesz wiedzieć absolutnie, że to jest prawda? Niepodważalna, niezaprzeczalna. Skąd rodzi się ta pewność?
- Jak reaguję, gdyby myślę tę myśl? Co się dzieje? Do czego mnie to prowadzi? Jaki jest efekt tej myśli?
- Kim byś był bez tej myśli? Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jej mnie masz. Jak się czujesz? Co się dzieje?
Ostatni etap, kluczowy:
- Odwróć tę myśl? Przekonwertuj, zmień szyk. Znajdź kilka nowych stwierdzeń, prawd. Np. Wkurzam się na siebie, że daję jej powody, aby się czepiała. Powinienem przyjrzeć się tym uwagom. Nie robię tak jak chce. Robię to rzeczywiście po swojemu. Nie pytam.
Często klienci są w szoku, gdy zmieniając swoje myśli, kreślą nowy obraz swojej rzeczywistości. Dociera do nich, że to oni generowali problem. Widzą, że krzywdzili siebie. Czują ulgę, że pozbyli się tego ciężaru. Na ich ustach pojawia się uśmiech. Eureka. Jakie to było proste?! Jak mogłem żyć z tą myślą tyle czasu?!