17 maja 2015

Jak zmotywować się do działania?

HiRes

Przeżywając dzień za dniem, rzadko zdarza nam się widzieć owe dni jako część większej całości. Plany na przyszłość u niewielu ludzi sięgają dalej niż na rok do przodu, a rutyna życia zlewa poszczególne dni w bezkształtną masę podobnych zdarzeń.

Wyobraź sobie jednak linię swojego życia przeniesioną na metrową wstążkę. Znajdź sznurek, bądź wstążkę i odmierz 100 cm. Możesz też użyć starego centymetra. Potrzebne Ci będą także nożyczki.

  • Średnia długość życia w kraju o tak wysoko rozwiniętej medycynie jak u nas wynosi 80 lat. Odetnij 20 cm.Wstążka z Twoją linią życia została pozbawiona 20 cm, czyli jednej piątej i to tylko dlatego, że długowieczność jest towarem rzadkim i luksusowym!
  • Ile masz dzisiaj lat? Załóżmy, że masz 30 lat. Odetnij ze swojej wstążki 30 cm..

Została połowa –  50 lat. Mówisz, że to dużo? W takim razie pozwól, że pokażę, gdzie gubisz inne centymetry – lata.

  • W każdym roku są 52 tygodnie, co oznacza jednocześnie 54 niedziele w roku. Niedziele wykorzystujemy na odpoczynek i relaks, są to więc także dni pozbawione pracy nad realizacją Twoich planów i marzeń. Jeśli pomnożysz te 52 niedziele przez 50 lat, które Ci zostało, da to 7,14 roku. Odetnij ze wstążki 7 cm.
  • Soboty też najczęściej są wolne, więc odetnij kolejne 7 cm.
  • Potrzebujesz wakacji, urlopu, zdarza Ci się też na pewno chorować. Załóżmy, że to wszystko zajmuje Ci tylko 40 dni w roku. Odetnij 5 cm.
  • Każdego roku przysługuje Ci około 10 dni ustawowo wolnych. Odetnij ze wstążki 2 cm.

To jeszcze nie wszystko.

  • Codziennie sypiasz 8 godzin dziennie. Gdy pomnożysz to przez 365 dni, a następnie przez 50 lat, okaże się, że masz jeszcze do przespania 17 lat! Odetnij ze wstążki 17 cm.
  • Jedzenie co najmniej trzech posiłków dziennie i ich przygotowanie zajmuje Ci średnio 2 godzinny dziennie. W ciągu 50 lat to aż 4 lata! Odetnij 4 cm.
  • Dojeżdżasz do pracy, bądź na spotkania. Załóżmy, że zajmuje Ci to tylko godzinę dziennie, choć oboje wiemy, że często zajmuje to o wiele dłużej. Skróć wstążkę o 2 cm

Ile wstążki zostało? 6 centymetrów.

 6 lat.

Dobrze wiesz, że powyższe wyliczenia były tylko szacunkowe, bo każda z aktywności może zajmować tak naprawdę więcej czasu, co jeszcze bardziej skraca Twoją wstążkę.

Nie chodzi o to, żebyś teraz ograniczał czas snu, rezygnował z urlopu, jadł w pośpiechu czy pracował w niedziele. Ten czas jest potrzebny na relaks i rezygnacja z niego nie wchodzi w rachubę, bez niego zwariujesz.

Co zrobisz, żeby nadać sens tym latom, które ci pozostały? Zastanów się już dziś, bo czas to Twój najbardziej ograniczony zasób, a tego straconego już nigdy nie odzyskasz.

Link do filmu z zarządzania czasem.

Magdalena Zarzycka